14 620 11 56 info@e-oswietlenie.pl
Producenci
Promocje
Wentylator FANAWAY EVORA z pilotem, śr. 92 cm
Wentylator FANAWAY EVORA z pilotem, śr. 92 cm
1 190,00 zł 850,00 zł
szt.
Wentylator sufitowy BUILDER PLUS szcz. nikiel
Wentylator sufitowy BUILDER PLUS szcz. nikiel
880,00 zł 720,00 zł
szt.
Wentylator sufitowy SONIC z regulatorem
Wentylator sufitowy SONIC z regulatorem
990,00 zł 790,00 zł
szt.
Wentylator HUNTER SONIC biały z regulatorem
Wentylator HUNTER SONIC biały z regulatorem
990,00 zł 790,00 zł
szt.
Wentylator sufitiwy BUILDER DELUXE brąz
Wentylator sufitiwy BUILDER DELUXE brąz
880,00 zł 720,00 zł
szt.
HUNTER wentylator BUILDER DELUXE
HUNTER wentylator BUILDER DELUXE
880,00 zł 720,00 zł
szt.
Wentylator HUNTER LOW PROFILE 112 / 132 cm szcz. nikiel
Wentylator HUNTER LOW PROFILE 112 / 132 cm szcz. nikiel
820,00 zł 690,00 zł
szt.
Wentylator Hunter Industrie II grafitowy
Wentylator Hunter Industrie II grafitowy
1 060,00 zł 950,00 zł
szt.
Oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Światło to jeden z ważniejszych bodźców wpływających na nasz odbiór przestrzeni. Jeśli więc udało nam się zrealizować marzenia i wybudować upragniony dom lub w końcu kupić mieszkanie, nie powinniśmy zapominać o jego prawidłowym oświetleniu. Właściwie zaprojektowane pozwala podkreślić piękno wnętrz i ukryć ich niedoskonałości, porządkuje przestrzeń i wyodrębnia w niej strefy użytkowe, buduje nastrój i indywidualny klimat. Warto więc wiedzieć więcej o tym, jak powinno wyglądać prawidłowe oświetlenie.

Dobre oświetlenie to przede wszystkim oświetlenie:

- odpowiedniej mocy

Ilość potrzebnego światła jest bezpośrednio powiązana z tym, jakie czynności chcemy wykonywać – inna będzie potrzebna do czytania, inna do chwili relaksu przed telewizorem. Dlatego tak ważne jest stosowanie kilku źródeł światła w każdym wnętrzu.

- równomierne

Zbyt duże kontrasty świetle w pomieszczeniu sprawiają, ze oczy szybko się męczą.

- dostosowane barwą do pomieszczenia i jego funkcji

W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy sztuczne światło powinno mieć barwę jak najbliższą dziennemu, pobudzającemu i sprzyjającemu koncentracji. Natomiast w przeznaczonych do odpoczynku wnętrzach lepiej sprawdzi się relaksujące, ciepłe światło.

- oświetlenie energooszczędne;

- dopasowane formą do wystroju wnętrza;

Ze względu na funkcję jaką pełni oświetlenie można podzielić na:

- ogólne: rozjaśniające całe wnętrze;

- miejscowe: doświetlające wymagające tego strefy użytkowe;

- dekoracyjne: służące poprawie estetyki wnętrza i podkreślające jego piękno.

Jak więc widać, prawidłowe oświetlenie wnętrz to nie taka łatwa sprawa. Warto więc skorzystać z małej ściągawki:

salon

To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie – chcemy by był niepowtarzalny i elegancki. Właściwie dobrane oświetlenie pomaga nam osiągnąć ten cel za stosunkowo niewielka cenę.

W niektórych domach salon jest tylko miejscem służącym do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi, w innych pełni jednocześnie rolę jadalni lub pokoju do pracy. Dlatego to właśnie oświetlenie salonu powinno być najbardziej uniwersalne. Przydadzą się źródła światła z możliwością regulacji, pozwalające dowolnie zmieniać nastrój wnętrza i dostosowywać go do potrzeby chwili. W pokoju dziennym powinno znajdować się minimalnie 5 źródeł światła.

- oświetlenie ogólne

W zależności od funkcji jakie pełni salon do wyboru mamy kilka możliwości:

* żyrandol umieszczony na środku sufitu lub nad stołem jadanym. Najlepszy jest żyrandol zapalany przy użyciu włącznika z potencjometrem, dzięki któremu można regulować natężenie światła.

* oświetlające sufit lampy (np. ze ściemniaczem) – optycznie powiększą wnętrze;

* wpuszczone w sufit i równomiernie rozmieszczone reflektorki halogenowe;

* zamontowane na ścianach kinkiety;

* zamocowane na meblach i skierowane na sufit lampki;

- oświetlenie miejscowe

Niezbędne, by doświetlić niektóre strefy takie jak:

* telewizor – jego oglądanie przy zgaszonym świetle nie jest zdrowe, dlatego warto poprawić komfort oglądania podświetlając ścianę za nim, lub jego otoczenie delikatnym, rozproszonym światłem. Zmniejszy to kontrast między jasnym ekranem i ciemnym pokojem i sprawi, że nasze oczy mniej się będą męczyć.

* kącik wypoczynkowy – światło w tym miejscu powinno być łagodne i rozproszone. Przyda się tu stojąca na szafce lampka stołowa lub po prostu ustawiona obok sofy lampa podłogowa.

* przeznaczony do czytania fotel – warto przy nim postawić lampę emitującą skupioną wiązkę światła (najlepiej z możliwością regulacji, tak by można ją było skierować na strony książki).

- oświetlenie dekoracyjne

Tworzy nastrój we wnętrzu, podkreśla piękno detali i mebli, pogłębia kolor ścian. Jeśli w salonie wiszą obrazy, warto je podkreślić np. montując nad nimi małe reflektorki halogenowe. Pięknie wyglądają również dekoracyjnie podświetlone wnęki. Na uwagę i zaakcentowanie zasługują również oryginalne detale.

kuchnia

Kuchnia to miejsce wyjątkowe – centrum całego domu. Spędzamy w niej dużo czasu, więc powinna być dobrze oświetlona. Nie tylko przygotowujemy w niej posiłki – często z braku miejsca w mieszkaniu pełni również funkcje jadalni.

Dlatego też oświetlenie kuchni powinno być równomierne, praktyczne i wielofunkcyjne. Warto pamiętać że w kuchni spędzamy sporo czasu, a duże różnice natężenia światła wywołane nierównomiernym oświetleniem męczą oczy i mogą prowadzić do bólu głowy – warto więc zniwelować wszelkie cienie. Ze względu na dużą ilość stojących i wiszących szafek i sprzętów kuchennych ciężko ten cel osiągnąć, dlatego koniecznie należy zamontować:

- oświetlenie ogólne (całego wnętrza)

Najczęściej jest to lampa zwieszana, plafon lub halogeny wieszane w centralnym punkcie pomieszczenia lub nad stołem. Jeśli kuchnia jest duża, warto rozważyć równomierne rozmieszczenie kilku lamp, lub powieszenie dwóch lub trzech nad długim stołem. Dzięki temu rozjaśniamy całe wnętrze, jednak mimo to w wielu zakamarkach powstaną utrudniające pracę cienie (np. pod wiszącymi szafkami). Ponadto pracując przy blacie roboczym będziemy mieli światło za plecami. Warto również pamiętać że oświetlenie całego pomieszczenia jednym źródłem światła wymaga dużego nakładu mocy (100-200 watów na godzinę). Dlatego też oświetlenie ogólne jest niezbędnym, ale nie jedynym koniecznym elementem oświetlenia kuchni.

- miejscowe oświetlenie blatów roboczych

Blaty robocze to miejsce któremu należy poświęcić szczególną uwagę. To tu przygotowujemy posiłki, tu też po nich zwykle sprzątamy. Dlatego trzeba je dodatkowo doświetlić. Najczęściej realizuje się to poprzez zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Mogą to być:

* pojedyncze halogeny punktowo oświetlające wybrane strefy blatów;

* żarówki dające rozproszone żółtawe światło;

* świetlówki o chłodnym białym świetle, oświetlające konkretne odcinki blatu.

Najlepiej stosować takie źródła światła które maja wysoki współczynnik oddawania kolorów. W końcu jedzenie powinno być ucztą nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Poza tym w takim świetle łatwiej prawidłowo ocenić świeżość produktów. Dobrze też zastanowić się nad tym jakie konkretnie oświetlenie jest nam potrzebne – zbyt mocne lub umieszczone z przodu szafek światło może nas oślepiać, zbyt słabe i za bardzo rozproszone będzie niewystarczające. Komfortowe natężenie światła w tym miejscu to ok. 500 luksów.

Oświetlenia podszafkowego (z racji braku górnych szafek) nie można zamontować w przypadku wysp kuchennych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest podwieszenie do sufitu ekranu, który posłuży jako miejsce osadzenia lamp.

Oświetlenie ogólne i nadblatowe jest niezbędne. Dodatkowo warto zainwestować również w:

- dekoracyjne oświetlenie nad szafkami

Zwykle są małe lampki halogenowe (montowane na wysięgnikach lub w specjalnie do tego przygotowanych umieszczonych nad szafkami płytach), instalowane pośrodku szerokości szafek. Pełnią rolę dekoracyjną, podkreślają linie mebli, a po otwarciu drzwiczek oświetlają ciemne półki.

- oświetlenie „dyżurne”

Przydatne gdy domownicy odwiedzają kuchnię często i o różnych porach. Może to być specjalna mała lampka, można też wykorzystać w tym celu lampy podszafkowe.

- oświetlenie stołu

Często oświetlenie nad stołem to jednocześnie oświetlenie centralne. Jeśli jednak jest inaczej, warto dodatkowo oświetlić stół, wyodrębniając niejako strefę jadalna w pomieszczeniu. Można to robić np. przez zawieszenie jednej lub kilku lamp kloszowych (jeśli jest to jednocześnie oświetlenie centralne powinny to być lampy o regulowanej wysokości). W małej kuchni, nad stołem na 2-3 osoby wystarczy powiesić kinkiet.

- oświetlenie wnętrza szafek i schowków

Jeśli montujemy je wewnątrz przeszklonych szafek pełni również funkcje dekoracyjną i może być włączone cały czas. Jeśli zależy nam natomiast na doświetleniu wnętrz np. szafek narożnych warto w nich zainstalować specjalne lampki, które uruchamiają się podczas otwierania drzwiczek.

Od niedawna w modzie jest również montowanie wykonanych z grubego szkła blatów roboczych, podświetlanych paskiem diod LED umieszczonych między krawędzią blatu a ścianą – rozwiązanie to daje piękny efekt widocznej od czoła blatu świetlnej smugi.

Pamiętajmy, że zastosowanie wielu źródeł światła w kuchni pozwala na dowolna regulację – od mocnego i równomiernego oświetlenia podczas pracy do delikatnego podczas kameralnej kolacji.

Aby oświetlenie było w pełni funkcjonalne, warto również przemyśleć rozmieszczenie i rodzaj wyłączników. Najlepiej sprawdzają się:

- klawiszowe wyłączniki oświetlenia głównego umieszczone przy wejściu;

- klawiszowe lub dotykowe wyłączniki oświetlenia blatu umieszczone pod szafkami wiszącymi.

jadalnia

To miejsce rodzinnych obiadów i spotkań. Tu mamy w końcu okazję porozmawiać i spędzić ze sobą trochę czasu. Warto więc zadbać o właściwą – także świetlną – oprawę tego pomieszczenia. Dobrą atmosferę we wnętrzu zapewniające światło o ciepłobiałej barwie. Unikać zaś należy zmieniających barwę potraw żarówek i opraw w intensywnych kolorach.

W jadalni rolę oświetlenia ogólnego, które delikatnie rozświetla pomieszczenie, spełniają plafony, kinkiety lub lampy stojące.

Najważniejsze w jadalni jest oświetlenie stołu (oświetlenie miejscowe) – powinno równomiernie oświetlać jego powierzchnię, nie rażąc jednocześnie siedzących przy nim ludzi. Takie światło dają zawieszone 55-60cm nad płaszczyzną blatu lampy z półprzezroczystymi kloszami.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że oświetlenie powinniśmy dobierać w zależności od jego kształtu:

- stół okrągły lub kwadratowy – najlepiej wyglądać będzie w towarzystwie zawieszonej centralnie nad jego środkiem pojedynczej lampy lub żyrandola;

- stół owalny lub prostokątny – świetnie sprawdzi się szereg mniejszych, identycznych lamp rozmieszczonych symetrycznie względem środka i mieszczących się w obrysie blatu. W żadnym wypadku nie powinny znajdować się one nad głowami osób siedzących przy stole ani za ich plecami.

Jeśli mamy stół rozkładany, jego oświetlenie należy dostosować do rozmiarów przed rozłożeniem.

Przydatne są oprawy z regulowaną wysokością, umożliwiające obniżenie lampy i większą koncentrację światła nad blatem lub podwyższenie w celu rozproszenia światła we wnętrzu.

Jeśli w jadalni oprócz stołu znajdują się inne meble, takie jak witryna z porcelaną, warto pomyśleć nad ich dekoracyjnym oświetleniem (np. przy użyciu zamontowanych wewnątrz halogenów, podkreślających piękno zastawy). Można też podkreślić światłem wnęki lub rośliny.

łazienka

Łazienka to pomieszczenie o specyficznych i jednocześnie ściśle określonych funkcjach. To często nasze jedyne miejsce relaksu, więc musi być przytulna i nastrojowa. Z drugiej strony powinna stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Często zdarza się też, że oświetlenie sztuczne jest w niej jedynym oświetleniem (np. w starym budownictwie, gdzie często spotyka się łazienki bez okien). Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć rozwiązania oświetleniowe, jakie chcemy zastosować – powinny być jednocześnie estetyczne i funkcjonalne. Tak naprawdę każdej łazience, niezależnie od jej rozmiarów i kształtu, konieczne jest zamontowanie kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Ze względu na funkcję jaką pełnią można je podzielić na:

    - oświetlenie ogólne

Powinno dawać wystarczająco mocne, rozproszone i równomierne światło (bez niepotrzebnych kontrastów i cieni), i jednocześnie sprzyjać relaksowi. Jako źródło światła najlepiej sprawdzą się tu tradycyjne żarówki – łazienka to pomieszczenie z którego korzystamy często i niekoniecznie długo, dlatego nie ma sensu montować w niej mało odpornych na włączanie i wyłączanie świetlówek kompaktowych.

W małych łazienkach najpopularniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie plafoniery na środku sufitu. W większych świetnie sprawdzą się zamontowane w sufitach podwieszanych oprawy punktowe, wykorzystujące żarówki halogenowe o szerokim kącie rozsyłu światła lub żarówki tradycyjne. Ze względu na krótki czas przebywania dobrze sprawdzą się żarówki halogenowe - są energooszczędne i nie potrzebują czasu na uzyskanie pełnego natężenia światła.

- oświetlenie miejscowe (robocze)

Doświetla miejsca z których najczęściej korzystamy. Z racji ciągłego kontaktu z wodą lub parą wodną jako oświetlenie miejscowe najlepiej zamontować specjalne, odporne na zachlapanie, żarówki przeciwbryzgowe.

Całkowicie niezbędne jest:

* oświetlenie lustra

Lustro to jeden z ważniejszych punktów w łazience – kobietom jest niezbędne do zrobienia makijażu, mężczyznom do golenia. Oświetlenie powinno być równomierne i wystarczająco silne, ale jednocześnie nie może oślepiać. Dlatego najlepiej sprawdzą się źródła światła z mlecznymi bańkami lub schowane za takimi kloszami. Ważna jest również naturalna barwa światła – tylko wtedy będzie ono dobrze oddawać kolory, a to bardzo ważne np. przy robieniu makijażu. Do wyboru mamy:

> trzy lampki – dwie umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu) i jedna nad nim. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona.

> dwie lampki - umieszczone symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu). Bardzo dobrze sprawdzą się przy wąskim lustrze.

> panel – instalowany nad lustrem i wyposażony w kilka źródeł światła. Powinien być na tyle długi, by równomiernie oświetlał twarz. Ten typ oświetlenia szczególnie dobrze sprawdza się gdy mamy szerokie lustro.

> lustro z ukrytymi pod taflą, fabrycznie wmontowanymi oprawami.

* oświetlenie wanny/kabiny prysznicowej

To miejsca szczególnie narażone na zachlapanie, dlatego należy używać opraw o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody i ciał stałych, i montować je jak najwyżej (najlepiej na suficie). Światło w okolicy wanny/prysznica powinno być równomiernie rozproszone – dobrze sprawdzą się np. liniowe źródła światła ukryte za uskokami, lub zamontowana na suficie grupa halogenów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lampy wolno instalować lamp w odległości nie mniejszej niż 60cm od wanny/prysznica, i nie niżej niż 2,25m nad podłogą. Oprawa oświetleniowa powinna się charakteryzować stopniem ochrony nie niższym niż IP 44.

Warto zadbać również o oświetlenie wnętrza umywalki i uchwytu na ręcznik, a także okolic miski wc i bidetu.

- oświetlenie dekoracyjne

Tworzy nastrój, podkreśla dekoracyjne szczegóły i elementy wyposażenia, koryguje proporcje wnętrza. Dobre efekty dekoracyjne daje:

* podświetlenie wnęki;

* podświetlenie ścianki z luksferów;

* półki z podświetlanymi frontami;

* zamontowanie baterii z diodami LED, wprowadzającymi światło w strumień wody.

* zamontowanie oświetlenia pod wanną, wzdłuż cokołu – daje to efekt unoszenia się wanny w powietrzu.

sypialnia

Sypialnia to miejsce snu, odpoczynku i relaksu. Chcemy w niej stworzyć intymny, łagodny i przytulny nastrój. Pomaga w tym oświetlenie:

- ogólne

Ze względu na to że chcemy by wnętrze było przytulne, warto zrezygnować z centralnie zawieszonej na suficie lampy. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kinkiety lub ukryte lampy, rozpraszające światło na ścianie. Jeśli w sypialni jest szafa na ubrania, oświetlenie ogólne powinno oświetlać także jej wnętrze.

- miejscowe

Powinno umożliwiać np. czytanie przed snem. W tym celu potrzebne są lampy dające punktowe światło o ciepłej, pastelowej barwie. Do wyboru mamy reflektorki montowane u wezgłowia łóżka albo lampki przeznaczone do postawienia na szafce nocnej. Najlepiej wybrać te na wysokich podstawach, z regulowanym kątem padania światła. Ustawienie i wysokość należy dopasować tak, aby światło nie oślepiało osoby śpiącej obok.

Jeśli w sypialni znajduje się toaletka, powinniśmy zadbać również o jej oświetlenie. Powinno znajdować się ok. 1,1m nad ziemią – możemy zamocować kinkiety po obu stronach lustra, postawić na blacie lampkę stołową bądź kupić lampę podłogową.

- dekoracyjne

Ogrywa pierwszoplanową rolę, buduje nastrój wnętrza. Może to być oświetlenie wnęk i obrazów, podświetlenie ażurowych przesłon, podświetlająca sufit listwa świetlna.

W sypialni barwa światła powinna harmonizować z kolorem ścian. Dlatego najlepsze jest tu światło o ciepłej, delikatnej barwie, podkreślające i wydobywające kolorystykę. Dobrym rozwiązaniem są np. żarówki o pastelowej barwie, albo montowane na oprawach kolorowe filtry.

garderoba

To zwykle małe pomieszczenie, często bez okna. Oświetlenie sztuczne odgrywa więc dużą rolę. W garderobie najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe – ich światło najlepiej oddaje barwę tkanin. Można zamontować kilka punktowych źródeł światła przymocowanych nad poszczególnymi półkami, lub zainstalować na ich końcach pionowe świetlówki liniowe.

przedpokój

To on stwarza pierwsze wrażenie, jest wizytówką mieszkania. Powinien być nie tylko praktyczny, ale też estetyczny – nie chodzi tu tylko o wyposażenie, ale też o oświetlenie.

- oświetlenie ogólne

To oświetlenie górne, które natychmiast po zapaleniu rozjaśnia całe pomieszczenie. Najlepiej sprawdzi się:

* umieszczony pod sufitem plafon;

* listwa z kilkoma żarówkami halogenowymi;

Oświetlenie ogólne przedpokoju nie musi być mocne – przebywamy tam krótko i zwykle nie wykonujemy żadnych wymagających precyzji czynności (wyjątkiem jest strefa lustra).

- oświetlenie miejscowe (światło przy lustrze)

Zwykle wystarczy jedno źródło światła umieszczone nad lustrem, ewentualnie dodatkowo dwa umieszczone symetrycznie po bokach lustra lampki.

- oświetlenie dyżurne

Warto je zainstalować aby stale oświetlało przedpokój wracającym o różnych porach domownikom. Innym wyjściem jest zamocowanie lampki z detektorami ruchu i czujnikami światła.

W przedpokoju najlepiej sprawdzą się halogenowe źródła światłą – natychmiastowo dają pełne natężenia światła, są odporne na częste włączanie i wyłączanie.

schody

Są istotnym i ciekawym stylistycznie fragmentem wnętrza. Sztuczne światło idealnie nadaje się do podkreślenia ich piękna, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo ich użytkowania.

Do oświetlenia schodów można wykorzystać różne rodzaje dostępnych na rynku źródeł światła - od zwykłych żarówek po energooszczędne świetlówki kompaktowe czy reflektorki halogenowe.

- oświetlenie ogólne

Schody wymagają równomiernego, jasnego oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność poszczególnych stopni. Dlatego też oświetlenie schodów powinno być jaśniejsze niż położonego niżej przedpokoju. W małym przedpokoju najlepiej sprawdzi się umieszczona bezpośrednio nad schodami lampa lub bezpośrednio umieszczone w stopniach oprawy. W przypadku długich schodów lepsze będą z kolei kinkiety rozmieszczone cyklicznie na ścianie bocznej albo wbudowane w ścianę nad stopniami (ok. 15cm) oprawy. Jeśli nocą często korzystamy ze schodów wato zamontować czujnik ruchu.

- oświetlenie dekoracyjne

Podkreśla formę schodów. Najczęściej ta funkcję pełni podświetlenie stopni, dekoracyjnych wnęk czy balustrady.

Jeśli schody są fragmentem wielofunkcyjnej przestrzeni, takiej jak np. otwartego salonu, warto pokusić się o zamontowanie oświetlenia o regulowanej mocy, tak aby natężenie oświetlenia schodów można było dowolnie dopasowywać do oświetlenia wnętrza.

pokój dziecka

Pokój dziecinny pełni jednocześnie wiele funkcji – służy odpoczynkowi, zabawie, nauce. Ważne więc, by jego umeblowanie i oświetlenie było funkcjonalne i „rosło” razem z dzieckiem. Oprawy oświetleniowe powinny sę znajdować poza zasięgiem rąk dziecka, a włączniki niżej niż w pozostałych pomieszczeniach - na wysokości 110÷130cm.

- oświetlenie ogólne

W pokoju dziecinnym niezbędne są dwa rodzaje oświetlenia ogólnego:

* używane w ciągu dnia

Najlepszym rozwiązaniem jest górna lampa, oświetlająca całe pomieszczenie i na tyle jasna by dziecko nie musiało przy zabawie wytężać wzroku. Zalecane są żarówki dające światło o jasnej, niebieskawej barwie, pobudzającej do zabawy i nauki i podkreślającej naturalne kolory otoczenia.

* używane wieczorem, przed snem

Dające łagodniejsze, cieplejsze światło, sprzyjające uspokojeniu przed snem. W tej roli świetnie sprawdzą się lampki stołowe lub kinkiety.

- oświetlenie miejscowe

W pokoju dziecka służy doświetleniu miejsca przeznaczonego do nauki. Najlepiej do tego celu nadaje się lampka biurkowa o regulowanym ramieniu, ustawiona po stronie ręki nie używanej do pisania. Jeśli dziecko korzysta z komputera, ważne by używało jednocześnie światła ogólnego i miejscowego, i aby światło nie powodowało odblasków na monitorze.

- oświetlenie dyżurne

Absolutnie niezbędne, gdyż większość dzieci boi się ciemności. Warto więc przy łóżku powiesić małą, dającą łagodne i rozproszone światło, lampkę. Najlepiej jeśli będzie miała ciekawy kolor i kształt – stanie się jednocześnie dekoracją pomieszczenia. Dobrze wyposażyć ją w energooszczędne źródło światła – w końcu będzie się palić całymi nocami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl